Haber Detayı
02 Şubat 2013 - Cumartesi 13:58
 
TAKVA; HİÇ BİRİNİN HADDİNE DEĞİL
EKONOMİ Haberi


Van’da yerel yayın yapan Tutku Radyo’ya konuk olan EHD(Ekonomide Değişim Hareketi) başkanı Necdet Takva VATSO seçimlerinde gelinen süreci değerlendirdi.

 

Salih Geçken’in sorularını yanıtlayan Necdet Takva, birilerini yok ederek kimsenin kendisini var edemeyeceğini söyleyen Takva; Biz adaylık sürecimizde hiçbir  siyasi partinin ve hareketin icazetiyle hareket etmeyiz. Hiçbir siyasi kimliğin bizim hareketimize bulaşması söz konusu olamaz. Böyle bir beklentimiz olmadığı gibi kimsenin de haddine değildir. Biz bunu zaten yazılı hale getirmişiz. Bütün partilere yollamışız.  Biz icazetimizi tüccar, esnaf, sanayici ve üreticiden alırız. BDP’li milletvekilleri tarafından desteklendiğimizi iddia edenler doğru konuşmuyor. Onları kamuoyu önünde ispata davet ediyorum. Ak Partili vekillerden bir kısmının sürece  dahil olduğunu duyduk.  Mirza Bey yönünde karar aldıklarını bizde duyuyoruz. Siyasetin ticarete karışmasının doğru olmadığını söylüyorum.’ Dedi.

 

PROGRAMIN DEVAMINDA:

 

 

SEÇİMİN ERTELENMESİ VAN’DA Kİ ODA SEÇİMLERİNDE DEĞİŞİKLİĞE NEDEN OLABİLİR Mİ?

 

Seçimlerin ertelenmesi sürpriz oldu. Beklentimiz değildi. Aynı zamanda mevzuata da  aykırı bir şeydir. Seçim kararı almış odalar vardı.  Seçimlerin ertelenmesi ciddi sıkıntılara neden olacaktır.

 

Yetkililerle görüştüm. Onlara NACE’yle ilgili sorunların olduğunu, bizimde şaşkınlıklarımızın belirttim. Van’daki gelişmelere ekonomik göstergelere rağmen daraltmaya gidildiğini belirttim.  Seçim sürecine girilmesiyle taraflar netleşti. Herkesi tarafı belirli hale geldi. VATSO’nun şu anki yönetim kurulu azınlık durumundadır. Yönetim gurubunda olan arkadaşlar üç aday arasındaki yerini belirledi ve çalışmaya başladı. Meclis üyeleri arasında da ciddi bir ayrışma oldu. Seçimi ertelemekle odaların çalışma sistemini tamamen kilitlediklerini belirttim.  Bir birine muhalif olan yönetim kurulu üyelerini üç ay boyunca birbiriyle çalışma zorunluluğu doğdu. Muhalif meclis üyeleri bir araya geldiklerinde sağlıklı bir çalışma içine girebilecekler mi? Alınan bu kararla  hizmet beklemeyen insanlara üç ay boyunca sağlıklı hizmet verileyeceğini söyledim.  Bana bunu hiç düşünmediklerini söylediler. Seçimlerin ertelenmesinin de bir oyun olduğunu düşünüyorum. İnsanların gazını almak için yaptıklarını düşünüyorum. Merkezden iyi yönetildiğimizi söyleyemem.

 

 

SEÇİMİN ERTELENMESİ TÜCCARI EKTİLER Mİ?

 

Seçmenlerde bir yorgunluk yaratabilir. Tüccarın zamanı çok önemlidir. Seçim sürecine ayıracakları vaktin süresini artırırsanız tüccar bundan hoşnut olmayacaktır. 

 

SEÇİM SÜRESİNİN UZATILMASI SİZİN ÇALIŞMANIZI ETKİLERMİ? EN HAZIRLIKLI SİZİN GRUPTU?

 

Rakiplerimizle aramızda ciddi mesafe olduğunu düşünüyorum. O arkadaşlar seçim süresinin uzatılmasını fırsata dönüştürerek mesafeyi kapatmak için değerlendirmek isteyecektir. Ama bizde aramızdaki farkı korumak için gerekli çalışmaları yapacağız. EDH ilk günkü heyecanıyla çalışmalarına deva ediyor. Arkadaşlarımızdaki heyecanın artarak devam ettiğin görüyorum. Buradan açıklayamayacağımız stratejilerimiz var. Onu uygulamaya devam edeceğiz.

 

 

SEÇİMİN UZAMASI ZAMAN KAYBINA NEDEN OLACAKTIR. EKONOMİK KAYBI ARTIRIR MI?

 

Tabi zaman kaybımız olacaktır. Ekonomik harcamanın artmasına da neden olacaktır. En önemli kaybın iş gücü olduğunu düşünüyorum.

 

 

SEÇİM İÇİN AYIRDINIZ BÜTÇE NE KADAR?

 

Bir çalışma yaptığınız zaman öngörünüz dahilinde bir bütçe çalışması yaparsınız. Bizde bütçe çalışması yaptık.  İdari ve maddi yapımızı belirleyen kararımız var. Derneğimiz yasal olmayan hiçbir almaz. Üyelerimizin destekleriyle giderlerimizi karşılamaya çalışıyoruz.  Kimsenin icazetinde de değiliz.

 

Yaklaşık 200 bin tl gider olabileceğini düşündük. Bütçemizi 200 bin tl olarak belirledik.  Tabi bu giderleri biz EDH üyeleri karşılıyoruz. Kim ne ödeme yapıyorsa ben aynı ödemeyi yapıyorum. Bütün üyelerin desteği eşit düzeyderi.

 

Rakibimizolan arkadaşlarımız farklı imkanlardan faydalanıyorlar Yönettikleri odaların imkanlarını kullandıkları söyleniyor. Diğer arkadaşlarımızın oda imkanlarını kullanmalarının doğru olmadığını düşünüyorum. O odalar  hiç kimsenin kendi malı değil. Halkın malını bireysel çalışmalara alet etmemek gerekir diye düşünüyorum.

 

 

ODA SEÇİMİNDEN ÖNCE KURDUĞUNUZ BİR HAREKET VAR. BÖYLE BİR ÖRNEK VAR MI? 

Türkiye’de böyle bir hareket yok. Biz bir ilkiz.

 

 

BDP MİLLETVEKİLLERİ SİZİ DESTEKLİYORMUŞ. ÖYLE BİR İDDİA VAR. MADDİ DESTEKDE ALIYORMUSUNUZ.

 

Kesinlikle böyle bir şey yoktur.  Bizim harekimizi destekleyen tüccar insanlardır. Bizim hiçbir siyasi hareketten bir beklentimiz olmadığı gibi bir çalışmamızda yoktur. Bu tür desteği kabul etmemizde mümkün değil.  Yasal bir dermek olarak işleyen bir sistemimiz var. Bize atılan bir iftiradır. Arkadaşları bu ispata davet ediyorum.

 

 

VAN MİLLETVEKİLLERİ SÜRECE DAHİL Mİ?

 

Ak partili vekillerin bir arkadaşımızı  destekleyeceklerinin duydum. Feridun Irak gibi net bilgilere sahip değilim. Onda daha net bilgiler beklerken, ani bir dönüşle bizi de işin içine kattı. Güya bazı milletvekilleri esnafı arayarak bize destek sunmaları isteniyormuş.  Bu iddia doğru değil. Hangi vekil hangi tüccarı aramış bize bildirilse Feridun Beyle birlikte arar hesabını sorarız. Biz yazdığımız metinlerde  tüccaraları baskın bir konuma getireceğimi yazmışız. Hak ettikleri konuma yükseltilmesi için çalışacağımızı siyasetin baskısından ayrıştıracağımız söylemişiz.  Biz bunu yazılı hale getirdik. Bu yazılı metni bütün milletvekillerine gönderdik. Bu rağmen farklı iddialarla esnaf ve tüccarı yanlış yönlendirmek doğru değildir.

 

 

MİLLETVEKİLLERİDEN TAMAMEN UZAKSINIZ

 

Kesinlikle. Biz siyaseti ticarete, ticareti siyasete kurban etmeyecek bir anlayışı benimsemişiz.   Biz hiçbir siyasal partinin icazetini alacak değiliz. Belli bir siyasal anlayışa dayandırarak hareket etmiyoruz. Herkese yakınlık ve uzaklığımız aynıdır. Feridun Bey bizim hareketimiz incelemiş olsaydı bizim ideolojik ve siyasi yaklaşımdan uzak bir hareket olacağımız yazmışız.

 

BİRİLERİ OYUN OYNAYABİLİR Mİ? BİR VEKİLİN ADINI VEREREK ARAMIŞ OLABİLİR Mİ?

 

Feridun beyi iddiasını ispata davet ediyorum. Kendine alan yaratmak yerine hangi vekil hangi esnafı aramışsa bize söylesin. Kendisi arayıp hakkını arasın. Yok hakkını arayamıyorsa bize milletvekilinin ismini versin biz arayalım. Ararım sayın vekilim sen ne yapıyorsun. Benden aldığın vekaleti beni baskı aracı olarak kuramazsın derim.

 

TÜCCARLAR NE DÜŞÜNÜYOR?

 

Barack Obamayı seçen tüccarlardır. Tüccar seni seçerim ama benim ticaretimi önümü açman için der. Bana baskı yapamazsın der. Biz bu anlayışı Van’da hayata geçirmek istiyoruz.

 

 

SİYASETİN EMRİNE GİREN TÜCCARLAR VAR

 

Bu doğru değil. Neden Kamu İhale Kanunu bir türlü düzene girmiyor. Siyasetin finansmanında siz kamu mal ve alımı çekmezseniz  ihale sistemini siyasetin finansmanından kurtarmazsanız. Türkiye’ye demokrasi gelmez. Kamu İhale Kanunda bir türlü dikiş tutmaz. En büyük sorunlardan biri kamu alımını siyasetin finansmanından kurtarmanız gerekir.

 

 

SİZİ KİMLER DESTEKLİYOR?

 

Her kesimden tüccar var. İktidardan önemli kişiler var. Farklı düşünen kesimlerden insanlardan var. Biz dayanağımızı ve gücümüzü esnaftan, tüccardan sanayiciden ve üreticiden alıyoruz. Başka hiçbir gücün icazetini asla kabul etmeyiz. Biz bunu yazmışız. Bizim deklare ettiğimiz anayasamız var. Her meşrepten, her siyasal anlayıştan destekçilerimiz var. Ticarette renk ayrımı olmaz.  

 

 

EDH'DE Kİ HEYECAN SÜRÜYOR MU?

 

Bizde müthiş bir uyum var. Her renkten her düşünceden bizleri destekleyen ve bizimle çalışan arkadaşlarımız var. Dediğimiz gibi bizim icazet alacağımız tek merci tüccar ve sanayicidir.

 

VATSO DÖNEMİNDE AYRIMCILIK YAPTINIZ MI?

 

Bizim geçmişte yaptığımız hizmetlerde hiçbir ayrım yapmadığımızı halkımız bilir. Bundan ötürü aday olduk. Eğer geçmişte ayrımcılık gibi yanlışlarımız olsaydı bu gün aday olma cesaretini gösteremezdik.

 

 

PROJELERİNİZ?

 

İi adayımızın şu an aktardıkları bir projeleri yok. VATSO  yönetiminin şuan konuştuğu projeler sadece paydaş olduğu projelerdir. Rakiplerimizden farkımızı buradan kaynaklanıyor. Biz projelerimizi yazılı hale getirdik. Kısmen de açıklamalar yapıyoruz. Erken yola çıkmasaydık projelerimizi hazırlayabilir miydik? Bu arkadaşlar şu an proje hazırlamaya çalışsalar bile yetiştirebilirler mi? Odanın imkanlarını kullanmalarına rağmen hiçbir projelerini duymadım.

 

 RAKİPLERİNİZ YÖNETİMİNDE OLDUKLARI ODALARIN İMKANLARINI MI KULLANIYORLAR?

 

Işıkların akşam 11 lere kadar açık olduğunu biliyoruz. Konuşulanlarda o minvalde. Son zamanlarda Feridun Beyin bir büro tutma çalışmalarının olduğunu duyduk. 

 

K1 BELGESİ YOLSUZLUĞUNUN NERESİNDESİNİZ?

 

Dört bin belge sahibinin işlemleri durduruldu. Ciddi sıkıntılara neden oldu. 2009 yılında yönetim kurulu bazında bazı duyumlar olmuş. Bu yönetim kurulda gündem olmuştur. Bu gazetelere haber oluyor. K belgesi nasıl alınacağı ile  ilgili demeç veriliyor. Daha sonra emniyete bilgi veriliyor. Başkanlık bana talimat vermeden ben hiçbir şey yapamamam ki. Talimattan sonra elimizde hiçbir belge olmadan emniyete araştırılması yönünde yazı yazdık. Onların talimatı olmadan ben ne yapabilir ki. Benim hiçbir ilgim yoktur. İhmalle ilgili  bir şey varsa yardım etmek için ifade vereceğiz. Sağa sola çamur atmanın anlamı yoktur. Ayrıca en aday olmasaydım benim ismim kesinlikle bu işle anılmazdı.

 

Bu yolsuzluğun sorumlusu şu anki başkan ve yönetimdir. Millete cebinde taşıdığı belgeyi bazı insanlara gösterebilir. Bana bu güne kadar böyle bir şikayetle gelen olmadı. Bunun sorumlusu şu anki yönetim kurulu ve başkanıdır.

 

 

BU YOLSUZLUKTAN NASIL HABERDAR OLDUĞUNUZ?

 

Bir haberden sonra bilgim oldu. Bu güne kadar benden bilgi alan olmadı. İki defa müfettiş geldi. Bana bu konuyla ilgili bir tek soru sorulmadı. Ama mevcut başkan sağda solda haksızlık yapıyor. Bende onları dava ettim. Yargı önünde hesap verecekler.

 

 

FARKLI BİRLİKTELİKLER KONUŞULUYOR?

 

Benimde hayretle izlediğim ilişkiler oluyor. Demek budur. Biz özümüzü ve sözümüzü de kaybetmek istemiyoruz. EDH en önemli ilkesi doğruluktur. Birbirimize söz verdik. Tüccar ve girişimci yalan konuşmamalıdır. Doğru ve liyakatli insanlarla çalışacağız.

 

VATSO ŞU ANKİ DURUMU NASIL?

 

Fuar ve Kongre merkezi öyle sahiplenilecek bir proje değil. Bizim dönemde hazırladığımız bir projedir. Tekstil Kent projesi ise deprem sonra oluşan olumlu yaklaşımı kente kazanımıdır. Bakin bunları sahiplenelim. Başımızın üstünde taşıyalım ama doğruyu konuşalım.

 

Fuar ve Kongre merkezi kurulacak ama o kongrede fuarlar sabotemi edilecek? Tekstil Kente önemli firmalar getirilebilecek miyiz? Bu konularda kafa yorarsak daha iyi işlere imza atarız. Ama paydaşı olduğunuz bir projeyi sahiplenmeniz etik değildir.

 

 

 

 

 

 

 

Kaynak: Editör: Yönetim
 
Etiketler:
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Alıntı Yazarlar
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

UA-55869546-1
istanbul escort halkalı escort şirinevler escort escort istanbul
eskort escort